'Kış Lastiği' ile ilgili sorular ve cevaplar

'Kış Lastiği' ile ilgili sorular ve cevaplar

'Kış Lastiği' ile ilgili sorular ve cevaplar

Kış Lastiğinin Yaz lastiğinden farkı nedir? M+S "Dört Mevsim Lastiği" Kış Lastiği sayılır mı? Kar yağmıyorsa Kış Lastiğine ihtiyaç duyulur mu? Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması yeterli midir? Kış Lastiği takılı araçların Kar Zinciri bulundurmaları gerekli midir? ve daha pekçok sorunun cevaplarını bulabilirsiniz.

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C'ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır.

Kış lastiklerinin özel profillerinin yanısıra, üretildikleri silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C'ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır.

Fren özelliğinin yanında çekiş özelliği de artırılmış Kış Lastiği 'dir. RMA (Rubber Manufacturers Association)'un tanımlamasına ve ASTM'nin test metoduna göre kış şartlarını temsil eden kaygan bir yolda yapılan çekiş kuvveti testinde "referans lastiğin" çekiş kuvvetinden en az %10 daha fazla çekiş kuvveti sağlayan lastikler Kış Lastiği sembolünün yanında M+S veya M S veya M/S işaretleri taşıyabilmektedirler.
(M = Mud – Çamur, S= Snow – Kar)

'Dört Mevsim Lastiği' olarak da bilinen M+S lastikleri (M=Mud=Çamur S=Snow=Kar) Çamur ve Kar üzerinde daha iyi sonuç almak için üretilmiş ancak bu ek özelliklerinin standardı olmayan lastiklerdir.

Hayır... M+S lastikleri ancak "Kış Lastiği sembolü"nü taşıyorsa M+S Kış Lastiği olarak değerlendirilebilir. Kış lastiği sembolünü taşımayan M+S lastiklerinin kar üzerindeki fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa, kış lastiklerinden daha uzun olduğu saptanmıştır. "Kış Lastiği" sembolünü taşımayan M+S "Dört Mevsim Lastikleri" nin kışın iyi bir Kış Lastiği, yazın da iyi bir Yaz Lastiği olamayacağı mutlaka bilinmelidir.

Kış Lastiği ile ilgili RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler "kış lastiği" sembolünü taşır.

Hayır... Her ne kadar İngilizce konuşulan ülkelerde, örneğin ABD'de, isim olarak "Snow Tyre" kullanılsa da "Kar Lastiği" diye ayrı bir lastik sınıfı yoktur. Kış Lastiği yerine "Kar Lastiği" denilmesi doğru değildir. Kış Lastiğine "Kar Lastiği" yakıştırması "sadece kar üzerinde kullanılabilen" veya "kar üzerinde Kar Zinciri kullanılmasını gerektirmeyen" gibi yanlış anlamalara neden olmaktadır.

Kar yağmıyorsa Kış Lastiğine ihtiyaç duyulur mu? Kar yağınca yaz lastiğine Kar Zinciri takmak yanlış mı?

Risk yönetimi açısından yanlıştır. Kış Lastiği Risk Yönetimi , Kar Zinciri Kriz Yönetimi dir. Ne kadar çok Risk Yönetimi, o kadar az Kriz Yönetimi demektir. 

Kış Lastiği kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracın yola tutunmasını artırır, aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesini ve durmasını sağlar. Özellikle kuru yoldan kaygan yollara (Köprü ve viyadük üstünde buzlanma veya siyah buz vs) ani girişlerde aracı yolda tutar. Yani Kış Lastiği riskleri azaltır.

Yaz Lastiği aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamaz. Kış Lastiğine göre daha erken ve sık Kar Zinciri takma ihtiyacı doğar. 

Hayır... Kış lastikleri dört tekerleğe de takılır. Aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği bulunması şarttır.

Kışın sıcaklığın 7 °C'ın altında geçtiği yerlerde Ambulans, İtfaiye, Belediye hizmet araçları, Polis, Jandarma, okul servisi, taksi gibi görev araçlarına kışın başında Kış Lastiği takılmalıdır.

Bunlardan başka kış şartlarında kazaları önlemek ve kaymalar sonucu trafik tıkanıklıklarının önüne geçmek amacıyla (M) ve (N) grubundaki motorlu araçların gerekenlerinin Kış Lastiği
kullanması lazımdır.

Karayolu Trafik Kanunu ve Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği karlı ve buzlu yollarda "bir takım Kar Zinciri" bulundurulması zorunludur. Bu zorunluluk Yaz veya Kış Lastiği takmış, 4x4'ler
dahil, tüm araçlar için geçerlidir.

Trafik Denetimi sırasında araçta Kış Lastiği takılı olduğunun kolay anlaşılması için (kolay teşhis için) Kış Lastiği sembolü sabit beyaz boya ile boyanabilir.

Evet... Yaz lastikleriyle donatılmış dört tekerden çekişli (4x4) bir araç kar üzerinde rahatlıkla kalkış yapabilmekte ve kısa sürede yüksek hızlara çıkabilmektedir. Ancak fren sırasında durma mesafesi aşırı uzamakta yani "gittiği gibi" duramamaktadır.

Genelde beş yıldır. Bu süreyi geçen kış lastikleri işlevsel açıdan zayıflamaktadır. Ancak lastikler ağır şartlarda hizmet veriyorsa bu sure daha kısa tutulmalıdır.

Hayır... Kış lastikleri ile yazın yapılan fren testleri yaz lastiklerine göre daha uzun fren mesafeleri vermiştir. Aşağıdaki örnekte yaklaşık 3m lik bir uzama görülmektedir.
Yazın 100 km/h hızda yapılan fren testinde durma mesafesi

  • Kış Lastiği ile 41 m
  • Yaz Lastiği ile 38 m

olarak ölçülmüştür. Gereğinde bu 3 m lik fark hayat kurtarabilir. Bu nedenle kış lastiklerini yazın kullanmamak gerekir.

İlave Kış Lastiği ekstra masraf olarak görülebilir. Yaz Lastikleri aşınan bir sürücü yaptığı kilometreyle bağlantılı olarak bir süre sonra yeni yaz lastiği almak zorundadır. Mevsimine göre Yaz ve Kış Lastikleri dönüşümlü kullanılacağından, yani iki takım lastik iki misli zamanda kullanılacağından ekonomik yük sadece Yaz Lastiği fiyatı ile Kış Lastiği fiyatı arasındaki fark kadar olur.

Bizden Haberler

Prins VSI-3 DI: Devrim niteliğindeki LPG sistemi

 22 Kasım 2020 Pazar

Devrim niteliğindeki yeni Prins VSI-3 DI LPG sisteminin e-LPG Haftası ve Autogas Günleri'nde iki ödül aldığını biliyor muydunuz?!

Devamı

Motor yağı değişiminde yeni dönem

 11 Kasım 2020 Çarşamba

"Belgesi olmayanlar motor yağı değiştiremeyecek" Motor Yağı Değişim Noktası izin belgesi için son tarihin 31 Aralık

Devamı

LPG'li araçlara AVM kapalı otopark izni çıktı

 4 Kasım 2020 Çarşamba

LPG'li araçların kapalı otoparklara girebilmesine imkan tanıyan Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamı

LPG'li araçlar artık kapalı otoparklara girebilecek

 21 Ekim 2020 Çarşamba

Resmi Gazete'de yayınlanacak düzenlemeye göre bundan böyle LPG'li araçlar da kapalı otoparklara girebilecek.

Devamı

Dizel araçların fişini çektiler

 5 Ekim 2020 Pazartesi

Dizeldeki kan kaybı 2020'de de devam ediyor. Yılın ilk 9 ayında satılan dizel otomobillerin payı yüzde 40.7'e indi.

Devamı

BMW 3.20 İçin Prins Silverline Otogaz Dönüşüm

 2 Şubat 2020 Pazar

BMW 3.20 İçin Prins Silverline Otogaz Dönüşüm

Devamı

Renault Clio Prins Ecomax Montajımız sorunsuz sürüş keyfi

 16 Ocak 2020 Perşembe

Renault Clio Prins Ecomax Montajımız ile sorunsuz sürüş keyfi yaşayın.

Devamı
WhatsApp